Právo na informace - praktický výklad zákona o svobodném přístupu k informacím, judikatury a jeho aktuálních novel

Kurzem Vás provede Mgr. František Korbel, Ph.D. - Advokát, partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS v Praze. V letech 2007 – 2013 náměstek pro legislativu a informatiku několika ministrů spravedlnosti. Od roku 2006 je členem Legislativní rady vlády. Člen rozkladové komise prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, Úřadu vlády, Ministerstva financí a poradní komise Ministra spravedlnosti. Vysokoškolský učitel na katedře správního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Přední odborník na právo na informace. Problematiku práva na informace přednáší dlouhodobě od studentů výběrového semináře Právo na informace, přes posluchače z řad povinných subjektů až po soudce v rámci Justiční akademie. Podílí se na tvorbě a prosazování českého eGovernmentu. Je autorem a spoluautorem řady publikací, spoluautorem návrhu zákona o registru smluv. Zakládající člen společné výkladové skupiny Ministerstva vnitra a Ministerstva spravedlnosti k zákonu o datových schránkách. Člen pracovní skupiny eIDAS Ministerstva vnitra pro elektronické doručování. Působí jako člen pracovní skupiny Ministerstva vnitra pro registr smluv a spoluautor metodiky k tomuto zákonu. Ve své advokátní praxi se věnuje stavebnímu právu a byl vedoucím autorského kolektivu návrhu nového stavebního zákona.

Program semináře:
* Právo na informace
- vývoj právní úpravy, mezinárodní a ústavněprávní základy, základní východiska pro výklad, judikatura, platná právní úprava, její význam, nedostatky a změny, aktuální novely
* Směrnicová novela zákona o svobodném přístupu k informacím
- povinnost poskytování metadat
- poskytování informací v otevřených, strojově čitelných formátech
- nové způsoby poskytování informací
- další změny v hmotněprávních i procesních částech zákona
* Rozsah působnosti informačního zákona, okruh povinných a oprávněných subjektů, aktuální judikatura a vztah k povinným subjektům podle zákona o registru smluv
- rozbor změn v náhledu judikatury na podnikající veřejné instituce podle rozhodnutí ve věcech Pražská energetika Holding, a.s., ČEZ, a.s., OTE, a.s. a Pražská plynárenská servis distribuce, a.s.
- aktuální návrhy legislativních změn vymezení povinných subjektů
* Vztah informačního zákona ke zvláštním předpisům
- správní řád a další procesní řády
- GDPR, zákon o zpracování osobních údajů
- zákon o právu na informace o životním prostředí
- stavební zákon
- zákon o zadávání veřejných zakázek
- zákon o registru smluv aj.
* Zvláštní případy poskytování informací
- zveřejňování informací
- nahlížení do spisu
- pořizování výpisů, opisů a kopií listin a elektronických záznamů
- zvláštní informační práva některých osob (účastníci řízení, právní zástupci, občané obce, města a kraje, osoby s právním zájmem)
- veřejnost a neveřejnost jednání
* Právo na informace hmotné
- ochrana utajovaných informací
- ochrana soukromí a osobních údajů
- judikatura ve věcech platů
- ochrana obchodního tajemství
- ochrana důvěrnosti majetkových poměrů
- výjimky z ochrany ve veřejném zájmu
- interní a nové informace
- nové bezpečnostní výjimky
- ochrana autorských práv
- informace získané od třetích osob
- vztah k povinnosti mlčenlivosti
* Právo na informace procesní
- poskytnutí informací a jiné způsoby vyřízení žádosti
- rozhodování o odepření informací v prvním stupni
- opravné prostředky a rozhodování v druhém stupni
- ochrana proti nečinnosti
- soudní ochrana
- zpoplatnění informací
- nová působnost ÚOOÚ, přezkumné řízení
* Zneužívání práva na informace a možnosti obrany proti němu
* Seminář zahrne i důležité změny v návrhu vládní novely schválené vládou 18.5.
* Diskuse, rady, praktické příklady a doporučení

31.5.2022  Praha Upřesnující informace k termínu

Kontrola proti spamu. Kolik je deset a dvě ? Součet zapište číslicemi.