Budujeme rodinnou firmu pro příštích 100 let

prof. Ing. Jiří Hnilica, Ph.D.

Kurzem Vás provede prof. Ing. Jiří Hnilica, Ph.D.

Ing. Martin Jurek, Ph.D., MIM

Kurzem Vás provede Ing. Martin Jurek, Ph.D., MIM

Nenechte se zaskočit nástrahami mezigeneračního předávání rodinného podniku.

V kurzu si společně ukážeme, co dělat, aby vztah dvou zcela odlišných systémů, firmy a rodiny, dobře fungoval. Základním stavebním kamenem jsou v této oblasti dobré rodinné vztahy. Jedině tak může být rodina přínosem pro firmu a naopak.

Co mi kurz přinese?

Kurz je právě pro vás, pokud

• ve firmě proběhla generační obměna a vy se chcete s předstihem připravit na možné scénáře budoucího předání,
  • plánujete odejít z vedoucí pozice ve firmě a řešíte, jak vedení firmy rozdělit mezi děti nebo další příbuzné,
  • pracujete či zvažujete pracovat ve firmě, která je v majetku vaší rodiny a chcete se vyvarovat možných konfliktů,
  • jste na rozcestí a přemýšlíte, co dál s rodinným podnikáním.

Nejste v tom sami! Nevýhodou všech českých podnikatelů je fakt, že komunistický režim zpřetrhal tradici rodinných firem, jež nemají s obměnou generací v rodinných firmách zkušenosti. Když zakladatel firmy zestárne, často si přeje přenechat svůj byznys dětem. V tomto procesu ale uspěje jen třetina rodinných firem. Problém představuje nejen špatná komunikace mezi členy rodiny, neschopnost umět rozlišovat rodinné a firemní záležitosti, ale také snaha kopírovat stejné postupy jako předchozí generace. To ve většině případů nefunguje. S námi se naučíte tyto problémy včas odhalit, klást si správné otázky a hledat řešení.

V kurzu vás čeká:

• Celkem 4 výukové bloky po 90 minutách, dvě přestávky a oběd.
  • Komorní prostředí výhradně majitelů rodinných firem a jejich nástupců (max. 15 účastníků).
  • V kurzu platí dvě pravidla: 1) vše osobní, co na setkání zazní, na setkání i zůstane; 2) nikdo není nucen do diskuse, každý se zapojuje dle svého uvážení.
  • Rozebereme si 3 případové studie o nejčastějších problémech rodinných firem sestavené podle reálných situací, které jsme v minulosti řešili.
  • Videonahrávka z chodu jedné rodinné firmy.
  • Praktická cvičení, díky kterým si uvědomíte různé role, které při rodinném podnikání hrajete a které je třeba vždy odlišovat.
  • Inspirativní příklady z naší praxe a od ostatních účastníků setkání.
  • Vzory, modely a doporučení, podle nichž můžete samostatně postupovat při řízení vašeho vztahu mezi rodinou a podnikáním.

Komu je kurz určený?

Setkání je výhradně pro majitele rodinných firem, jejich nástupce a další členy jejich rodiny. Doporučujeme, aby se setkání zúčastnilo co nejvíce rodinných příslušníků. V každém členovi rodiny mohou příklady a videonahrávky vyvolat odlišné pocity, a proto je dobré, když vaše názory na dané situace příbuzní uslyší. Nezapomeňte, že rodinné podnikání významně ovlivňuje i život blízkých příbuzných, kteří ve firmě nepracují.

Program kurzu

1. Jak budovat rodinnou firmu jako společný projekt? Jaké role se nejčastěji v rodinné firmě překrývají a proč z nich mohou vyplynout napjaté situace? Jak tomu zabránit?

• Videopříběh rodiny Pospíšilů, která vlastní hotel Koruna – jeho rozbor a diskuse. Porovnání se zkušenostmi ostatních účastníků setkání.

2. Nemůžeme nekomunikovat! Jak docílit otevřené komunikace, která se dokáže soustředit i na konfliktní či tabuizovaná témata? Lze dosáhnout takové konverzace, ve které se všichni účastníci cítí komfortně a nebojí se představit svůj pohled na věc?

• Prezentace, diskuse, sdílení zkušeností.

3. Nástupnictví jako dlouhodobý komplexní proces. Formy, možnosti, postupy a problematika spravedlnosti.

• Případová studie „Stavebniny bratří Nováků“ – rozbor a diskuse. Odvážnější účastníci si společně s lektory mohou zahrát jednotlivé role a pokusí se situaci vyřešit.
  • Případová studie „Beznoska, s. r. o.“ – spolumajitel firmy Pavel Milata sdílí skutečný příběh této rodinné firmy, který se stále odehrává.

Obsahově jsme toto setkání sestavili nejen na základě naší konzultační praxe, výzkumů, ale i know-how ze zahraničí, kde rodinné firmy nepřerušeně fungují i 100 a více let.

V procesu budování rodinné firmy se nám svěřujete například s těmito konkrétními starostmi:

• „Proč mě jenom táta nevyslechne?“
  • „Proč spolu naše děti ve firmě nevychází?“
  • „Sestra byla vždy tátův miláček a upřednostňuje ji i ve firmě...“
  • „Proč vede firmu mladší bratr a já ho mám poslouchat?“

Navazující setkání se podrobněji věnuje institutu rodinné rady.

Budujeme rodinnou firmu pro příštích 100 let

12.5.2023  Praha
09:00 – 16:30 hod.

6 900 Kč + 21% DPH

Kontrola proti spamu. Kolik je tři a deset ? Součet zapište číslicemi.